طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

نقش بیمه در زندگی و کار افراد

تاریخ انتشار: 16 فروردین ماه 1400

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1095

نقش بیمه در زندگی و کار افراد

بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی در ایران را بیمه تشکیل داده است. فعالیت‌های خدماتی و صنعتی در ارتباط با بیمه هستند؛ اگر بیمه آن‌ها را پوشش ندهد رشد اقتصادی بسیار کاهش پیدا می‌کند. وسعت فعالیت‌های بیمه‌ای در ایران، باعث شده تا به حقوق بیمه، کمتر توجه شود. بیمه علاوه بر اقتصاد کشور در زندگی افراد نیز تاثیر بسزایی دارد. زندگی، سلامت و دارایی اشخاص همیشه در معرض بلاهای طبیعی و حوادث می‌باشد. خسارت‌هایی که ناشی از حوادث است، جان و مال انسان‌ها را تهدید می‌کند و باعث خسارات جبران‌ناپذیری می‌شود که مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورد؛ بیمه در این زمینه نقش بسزایی داشته و از جان و مال افراد در مقابل اینگونه خسارات جلوگیری می‌کند.

انواع بیمه

از انواع بیمه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمه عمر: بیمه عمر یکی از متداول‌ترین بیمه‌ها در سراسر جهان می‌باشد چراکه این بیمه نوعی سرمایه گذاری به حساب می‌آید.
 • بیمه اشخاص: افراد برای حفظ سلامت خود بیمه اشخاص را که خود شامل سه نوع بیمه یعنی بیمه عمر، بیمه درمان و بیمه حوادث است، خریداری می‌کنند.
 • بیمه حوادث: این نوع بیمه شامل حوادث گروهی و فردی است. شخص بیمه‌گذار خود را در مقابل سقوط از ارتفاع، مسمویت، برق‌گرفتگی، گاز گرفتگی، سوختگی و ... بیمه می‌کند تا در مقابل اینگونه خسارات از طریق بیمه تحت پوشش قرار گیرد.
 • بیمه اموال : این نوع بیمه از بیمه‌های محبوب می‌باشد. بیمه زلزله و آتش سوزی زیرمجموعه‌های بیمه اموال هستند. اگر تا به‌ حال  برای سفرهای کوتاه مدت اقدام به اجاره ویلا در شهریار رنتی جا کرده باشید، جالب است بدانید افرادی که دارای ویلا هستند و آن‌ها را اجاره می‌دهند، از بیمه برخودارند؛ این عبارت بدین معناست که ویلاهای خود را بیمه می‌کنند تا بعدها با مشکلی روبه‌رو نشوند.
 1.  بیمه زلزله: همانطور که ذکر کردیم این نوع بیمه زیر مجموعه‌ای از بیمه اموال می‌باشد.
 2. بیمه آتش سوزی: همانطور که از نام این بیمه‌نامه مشخص است هدف این بیمه پوشش خسارات مالی ناشی از آتش‌سوزی است.
 • بیمه تکمیلی: در کشور ایران بیمه تکمیلی بسیار کاربردی بوده و اکثر افراد به‌دنبال این بیمه‌نامه هستند تا از مزایا آن بهره‌مند شوند.
 • بیمه وسایل نقلیه: بیمه وسایل نقلیه از رایج‌ترین بیمه‌ها در کشور ایران می‌باشد که بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه موتور سیکلت زیر مجموعه‌های این بیمه هستند.
 1. بیمه شخص ثالث: خرید این نوع بیمه برای رانندگان اجباری است. این بیمه از اشخاص ثالث در وسیله نقلبیه محافظت می‌کند.
 2. بیمه بدنه: این بیمه وظیفه جبران خساراتی که بر وسیله نقلیه وارد می شود را برعهده دارد، از این‌رو اکثر افراد برای اطمینان کامل، وسیله نقلیه خود را بیمه می‌کنند.
 3. بیمه موتور سیکلت: این نوع بیمه برای موتورسیکلت می باشد که متاسفانه بسیاری از افراد به آن توجهی می‌کنند.

از دیگر بیمه ها که در موارد خاص، افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند بیمه مسافرتی و بیمه مسئولیت پزشکان می‌باشد.

 

نقش-بیمه-در-زندگی

نقش بیمه درزندگی

نقش بیمه درزندگی اقتصادی واجتماعی

صنعت بیمه با اقتصاد معنا پیدا می کند. همانطور که گفتیم بیمه نقش اساسی در اقتصاد کشور و زندگی اجتماعی دارد. برای پیشرفت بیمه باید پیشرفت اقتصادی صورت گیرد. بیمه برای کسانی مناسب است که به آینده فکر می‌کنند، نه کسانی که در زمان حال زندگی می کنند و فقط امروز را می‌بینند.  

نقش-بیمه-در-بهبود-رفاه-خانواده

نقش بیمه در بهبود رفاه خانواده

نقش بیمه در بهبود رفاه خانواده

امروزه بیمه‌ها علاوه بر آسایش خاطر افراد، در سرمایه‌گذاری زندگی نیز مفید می‌باشند. بیمه عمر و بیمه سرمایه‌گذاری از بیمه‌هایی هستند که در زندگی آینده از اهمیت بالایی برخوردارند. هدف اینگونه بیمه‌ها جمع‌آوری ذخایر مالی و کسب سود از سرمایه بیمه عمر است که در آینده بسیار اهمیت پیدا می‌کند.  

دیدگاه های کاربران