طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

همه آنچه درباره قانون جدید چک باید بدانید

تاریخ انتشار: 24 آذر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1446

همه آنچه درباره قانون جدید چک باید بدانید

برای اطلاع از این قانون با بیمه‌شو همراه باشید.

براساس قانون جدید چک، مبنا بر این بود که ممنوعیت صدور چک در وجه حامل و ... از 22 آذرماه آغاز گردد، اما براساس اطلاعیه جدید بانک مرکزی، اجرای بعضی از بندهای قانون جدید چک، با یک ماه تاخیر به وقوع خواهد پیوست.

براساس قانون جدید چک، از ماه آینده ضمن عرضه دسته چک‌های جدید، قوانین جدیدی برای صدور چک مانند ثبت در سامانه صیاد و تاریخ اعتبار 3 ساله چک‌ها، اجرایی خواهد شد.

لازم به ذکر است که خدمات مربوط به چک‌هایی که قبل از تاریخ 20/10/1399 به مشتریان داده شده است، همانند سابق انجام شده و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نمی‌باشد.

طبق قانون جدید چک، کارهایی مانند صدور چک در وجه حامل، پشت‌نویسی و ظهرنویسی چک ممنوع خواهد بود و تمامی انتقالات چک باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی ( سامانه صیاد ) ثبت گردد. در طی اجرایی شدن این قانون، چک‌های قدیمی اعتبار خود را از دست داده و بانک‌ها باید از دسته چک‌هایی متحدالشکل با نام چک صیاد استفاده نمایند. بر روی هر برگه چک صیاد، شماره منحصر به‌فردی نوشته شده است که با ارسال آن به پیامک 701701 می‌توان از سوء سابقه مالک دست چک آگاه شد.

استعلام-چک-صیاد

استعلام چک

 

براساس قانون جدید چک، صدور و پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع گردیده و ثبت شدن انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت‌نویسی‌های رایج بوده و پس از تاریخ 20/1/1399 انجام این کارها برای چک‌های جدید فاقد اعتبار خواهد بود.

یکی دیگر از تغییرات دسته چک‌ها براساس قانون جدید چک، تعیین تاریخ اعتبار 3 سال برای آن‌ها می‌باشد. بانک مرکزی در این زمینه بیان کرد که : " پس از تاریخ 20/10/1399، ذکر تاریخ اعتبار چک با نوشتن عبارت (صدور این برگه چک حداکثر تا مورخ ..... مجاز است) اجباری است؛ البته این تاریخ اعتبار باید تا حداکثر سه سال پس از دریافت دسته چک باشد. "

طبق قانون جدید چک، مالک چک دارای سقف اعتبار مشخصی خواهد بود و جمع چک‌های صادرشده نباید از اعتبار شخص بیشتر شود. میزان این اعتبار نیز با توجه به مواردی مانند وضعیت معیشتی فرد، حقوق و مزایای دریافتی، اموال و دارایی‌های وی تعیین می‌گردد. چنانچه فرد تا سقف اعتبار خود چک صادر نموده باشد، برای صدور چک جدید باید چک‌های قبلی پاس شود.

نکته بسیار مهم دیگری که درباره قانون جدید چک وجود دارد این است که صادرکننده چک باید اطلاعاتی مانند مبلغ، تاریخ، گیرنده، علت صدور چک و ... را از طریق اپلیکیشن‌های تلفن همراه یا اینترنت بانک مربوطه در سامانه صیاد ثبت نماید. با این کار درصورت  مغایرت بین گیرنده  ثبت شده با فرد مراجعه‌کننده به بانک، امکان پاس شدن چک وجود ندارد.

براساس قانون جدید چک، چنانچه موجودی کافی برای وصول چک وجود نداشته باشد، بانک می‌تواند مبلغ را از سایر حساب‌های فرد در همان بانک برداشت نماید. چنانچه فرد دارای چک برگشتی رفع سوءاثرنشده باشد، امکان صدور دسته چک جدید برای وی وجود ندارد.

شرایط دریافت دسته چک طبق قانون جدید چک شامل موارد زیر است:

 • فرد، ورشکسته یا ناتوان مالی نباشد.
 • نباید در سه سال اخیر چک برگشتی داشته باشد.
 • عدم سوءسابقه
 • بدهکار نبودن فرد متقاضی ( شامل چک‌های پاس نشده و وام‌های تسویه نشده )

چک-برگشتی

چک برگشتی

 

براساس بیان بانک مرکزی، برای رفع سوءاثر چک برگشتی باید شرایط زیر فراهم گردد:

 • واریز نمودن مبلغ کسری چک به حساب جاری بانک و درخواست مسدودی آن. در این شرایط حساب صادرکننده چک به میزان کسری چک مسدود شده و رفع سوءاثر انجام می‌پذیرد. بانک نیز باید تا سه روز این موضوع را به اطلاع دارنده چک برساند.
 • ارائه لاشه چک به بانک
 • ارائه رضایت‌نامه رسمی از دارنده چک یا نامه رسمی از شخص حقوقی دولتی یا عمومی غیردولتی
 • ارائه نامه رسمی از مراجع قضایی یا ثبتی ذی‌صلاح در راستای بیان پایان یافتن عملیات اجرایی
 • ارائه حکم قضایی مبنی بر برائت ضمه
 • سپری شدن مدت زمان سه سال از زمان تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت ( بدون وجود طرح دعوای حقوقی یا کیفری )

طبق قانون جدید چک، صادرکننده چک برگشتی محرومیت‌های زیر را خواهد داشت:

 • عدم افتتاح حساب و صدور کارت بانکی
 • مسدود شدن وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغی که به نام فرد در اختیار بانک قرار دارد ( به‌اندازه کسری مبلغ )
 • عدم پرداخت تسهیلات بانکی یا ضمانت‌های ارزی و ریالی
 • عدم توانایی در گشایش اعتبار اسنادی ارزی و ریالی
 • عدم توانایی صدور دسته چک جدید در سامانه صیاد

دیدگاه های کاربران