طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

8 نکته مهم درباره نگهداری خودرو در فصل زمستان

تاریخ انتشار: 13 دی ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1161

8 نکته مهم درباره نگهداری خودرو در فصل زمستان

مراقبت از خودرو در زمستان بسیار حائز اهمیت است و نباید آن را ساده و بی‌اهمیت در نظر گرفت. اگر مراقبت از خودرو در زمستان به‌خوبی صورت نگیرد، سرما می‌تواند آسیب‌های زیادی را به بدنه و موتور ماشین وارد نماید. لازم است با رعایت توصیه‌های نگهداری خودرو، از ماشین خود دربرابر مشکلات ناشی از سرما محافظت نماییم.

در این مقاله از بیمه‌شو قصد داریم تا نکات مراقبت از خودرو در زمستان را بیان نماییم تا شما با اطلاع از آن‌‌ها بتوانید از خودرو خود مراقبت‌های لازم را به‌عمل آورید.

توصیه‌های نگهداری خودرو

ممکن است بسیاری از افراد، آگاهی لازم از نکات مراقبت از خودرو در زمستان را نداشته باشند و با بی‌توجهی به این نکات صدمات جبران‌ناپذیر یا هزینه‌برداری را به خودرو خود وارد نمایند. ما در ادامه این مقاله تعدادی از نکات مراقبت از خودرو در زمستان را بیان نموده‌ایم تا شما نیز از آن‌ها اطلاع یابید.

شستن-خودرو-در-زمستان

شستن خودرو در زمستان

 

شست و شوی خودرو!

برخلاف باور عموم، شستن خودرو در فصل زمستان بسیار مهم است زیرا برای از بین بردن یخ و برف از نمک استفاده می‌گردد. نمک و ترکیب آن با رطوبت می‌تواند صدمات زیادی را به رنگ و بدنه خودرو وارد نماید؛ بنابراین شست و شو خودرو در زمستان یکی از نکات مراقبت از رنگ بدنه خودرو است که با رعایت آن می‌توانید از خرابی و آسیب بدنه پیشگیری نمایید.

گرم نکردن درجا خودرو!

یکی از نکات مراقبت از خودرو در زمستان مرتبط با گرم شدن موتور آن است. سرمای هوا منجر به سرد شدن سطح سیلندر و کاهش شدید دمای روغن موجود در فضای داخلی موتور گردیده که عملکرد موتور را در هنگام روشن شدن کاهش داده و موجب افزایش مصرف سوخت و افزایش تولید آلاینده‌ها می‌گردد. باید این نکته را بدانید که گرم کردن خودرو در حالت درجاو بدون حرکت کار درستی نیست و برای خودرو زیان‌بار است؛ بهترین راه این است که پس از روشن کردن خودرو، به آهستگی و با دنده سنگین شروع به حرکت نمایید تا احتراق و روان‌کاری موتور به آرامی صورت بگیرد.

بررسی-سلامت-لاستیک

بررسی سلامت لاستیک

 

بررسی لاستیک‌ها!

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های نگهداری خودرو، بررسی سلامت لاستیک‌ها و میزان باد آن‌ها می‌باشد. در فصل زمستان حتماً لاستیک خودرو خود را بررسی کنید تا درصورتی که آن‌ها از آج مناسبی برخوردار نیستند، آن‌ها را تعویض نمایید. وجود ترک‌های ریز برروی لاستیک نیز می‌تواند احتمال پارگی و ترکیدگی لاستیک را افزایش دهد. میزان مناسب باد لاستیک نیز مسئله‌ای است که حتماً باید به آن توجه گردد.

در فصل زمستان از همراه داشتن زنجیر چرخ اطمینان حاصل نمایید، زیرا هنگام بارش برف و یخ‌زدگی جاده‌ها به آن نیازمند خواهید بود.

بررسی سلامت باتری!

باتری خودرو در این فصل دچار آسیب‌های شدیدی می‌گردد و نیاز به مراقبت بیشتری خواهد داشت زیرا در دمای صفر درجه، باتری نزدیک به 50% از توان خود را برای استارت از دست می‌دهد. چنانچه خودرو شما برای مدت طولانی (24 ساعت) در سرما بوده است بهتر است آن را روشن نموده و 15 تا 20 دقیقه به آن زمان دهید تا باتری شما مجدد شارژ گردد؛ با این کار از مرگ باتری نیز جلوگیری می‌نمایید.

چک کردن مایعات درون خودرو!

برای مراقبت از خودرو در زمستان، بهتر است به‌طور مداوم وضعیت مایعات درون خودرو را بررسی کنید. این مایعات اعم از روغن موتور، روغن هیدرولیک، روغن جعبه دنده و روغن ترمز در سرما فشرده شده و نمی‌توانند به‌خوبی در موتور گردش پیدا کنند. پس از روشن نمودن خودرو و قبل از حرکت، دقایقی تامل کرده تا این مایعات به حالت اولیه خود بازگردند.

بررسی-مایعات-خودرو

بررسی مایعات خودرو

 

بررسی ضدیخ!

یکی از توصیه‌های نگهداری خودرو، استفاده از ضد یخ است. عدم وجود ضدیخ یا کمبود آن باعث می‌شود تا روغن موتور براثر سرما یخ زده و حجم آن افزایش یابد که این موضوع می‌تواند منجر به شکستگی دیواره سیلندر گردد. این مشکلات می‌تواند باعث آسیب رسیدن به موتور و واشر سرسیلندر گردد که جبران آن هزینه‌های زیادی را در پی خواهد داشت.

بررسی ترمز!

یکی از نکات مراقبت از خودرو در زمستان، بررسی وضعیت ترمز ماشین است. باتوجه به احتمال وقوع یخ‌زدگی در این فصل، سلامت ترمز بسیار حائز اهمیت است، زیرا ترمز غیرقابل اطمینان می‌تواند احتمال تصادف را بالا ببرد؛ بنابراین درصورت شنیدن صدای نامعمول هنگام ترمز کردن، به تعمیرگاه مراجعه نمایید تا درصورت نیاز، لنت‌ها را تعویض نمایید.

خرید بیمه‌نامه‌های خودرو

به‎طور معمول می‌توان گفت که خسارت‌های وارده به خودرو در فصل زمستان افزایش می‌یابد. این خسارت‌های می‌تواند ناشی از افزایش تصادفات در فصل زمستان یا افزایش خسارات وارد بر بدنه خودرو ناشی از شرایط آب و هوایی باشد. با رعایت تعدادی از نکات می‌توان از بسیاری از این خسارت‌ها پیشگیری نمود، اما همچنان ممکن است بعضی از آن‌ها رخ دهند. بهترین راه‌حل برای این مواقع آینده‌نگری و خرید بیمه‌نامه‌های متناسب برای جبران خسارت‌های وارده است. در این زمینه شما باید اطلاعاتی درباره بهترین بیمه شخص ثالث، که بیمه‌نامه‌ای اجباری برای دارندگان خودرو است و مزایای استفاده از بیمه بدنه خودرو را کسب نمایید تا بتوانید از آن‌ها در زمان لازم استفاده نمایید.

دیدگاه های کاربران