Skip to content

فهرست مطالب

حرفه پزشکی همانطور که مشخص است با جان افراد در ارتباط است، درجهت تشخیص، درمان و پیشگیری انواع بیماری و با هدف حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌دیدگان فعالیت دارد؛ از این‌رو از مشاغل پرریسک و پرمشغله به‌شمار می‌آید و اگر شما نیز یکی از آنها باشید‌، می‌دانید که این شغل چقدر کار سختی می‌تواند باشد. در این مطلب قصد داریم به بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بپردازیم تا به اطلاعات شما در این زمینه بیفزاییم پس بهتر است بیمه‌شو را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

 

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه ای کامل برای مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان است
بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 

بیشتر درباره بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بدانید

همانطور که می‌دانید پزشکان و پیراپزشکان به‌طور مداوم در شرایط اضطراری کار می‌کنند که این شرایط استرس‌زا بوده و البته به‌سرعت درحال تغییر است، مسئولیتی که گزینه سرعت می‌تواند به‌معنای تفاوت بین لحظه مرگ و زندگی باشد. زمانی‌که اشتباهاتی اتفاق می‌افتد، صرف‌نظر از اینکه تقصیر شماست یا یک بیمار، باید به اشتباه دقت داشته باشید اما در لحظه‌ای که شما به‌عنوان پزشک در حین انجام امور پزشکی خود، سهل‌انگاری کرده باشید، درگیر یک اشتباه قضایی می‌شوید؛ از سوی دیگر اشتباهات یا سهل انگاری شما می‌تواند منجر به خسارت مالی گردد؛ درست در همین شرایط قصور پزشکی است که بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به یاری شما و حرفه‌پزشکی‌تان می‌شتابد، بنابراین داشتن این بیمه‌نامه در این شرایط و کمک گرفتن از یک نماینده در این خصوص که کاملاً محافظت شوید و پوشش‌های درستی را انتخاب کنید، می‌تواند بسیار مهم تلقی شود.

درحالت کلی می‌توان گفت که بیمه مرتبط با حرفه‌ پزشکی، در برابر خطاهای حرفه‌ای یا سهل انگاری مانند اشتباهاتی که منجر به صدمه جسمی، هزینه‌های پزشکی و درد و رنج روحی و روانی بیمار شده و یا ممکن است، به‌هنگام ارائه خدمات رخ دهد، از فرد یا پزشک بیمه‌شده محافظت می‌کند البته لازم به‌ذکر است که شرکت‌های مختلف، دارای سیاست‌های متفاوتی هستند.

Liability insurance
بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

گروه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 1. جراح و متخصص زنان و زایمان، جراحان عمومی، بیهوشی، ارتوپدی
 2. جراح و متخصصین قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترکیبی، پلاستیک و ارولوژی
 3. جراح و متخصص فک و صورت، گوش و حلق و بینی، جراح دندان و لثه، پوست و اطفال
 4. متخصصین غیر جراح، پزشک عمومی، دندانپزشک، داروساز، رادیولوژی، میکروبیولوژی، آندوسکوپی

گروه بیمه مسئولیت پیراپزشکان

 1. مبلغ بیمه بر اساس نوع تخصص و حوزه فعالیت یا حوزه کاری پزشک یا پیراپزشک تعیین می‌گردد.
 2. سابقه عدم خسارت و سابقه طبابت مدنظر قرار گرفته می‌شود.
 3. دوره مربوط به رزیدنت پزشکی (دوره دستیاری) و دانشجوی پیراپزشکی نیز درنظر گرفته می‌شود.
 4. پوشش افزایش مبلغ دیه جاری که در بیمه‌نامه درج شده است.
 5. سقف پوشش‌هایی که بیمه‌گذار انتخاب و تهیه می‌نماید.
 6. میزان تخفیفاتی که به بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان تعلق می‌گیرد.

نکات قابل‌توجه بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 1. اولین نکته‌ای که باید در بیمه مربوط به حرفه‌ پزشکی بدان توجه داشته باشید، این است که بیمه‌نامه مزبور تنها در کشور ایران دارای اعتبار است.
 2. در برخی از شرکت‌های بیمه پرداخت هزینه دادرسی در بیمه‌نامه مسئولیت مربوط به حرفه‌ پزشکی درنظر گرفته می‌شود.
 3. درصورتی‌که بیمار به ‌علت خطای دستیار یا پرستار تحت نظر پزشک بیمه‌شده دستخوش آسیب گردد، در این شرایط، شرکت بیمه مربوطه، موظف به پرداخت خسارت است.

شرایط مهم بیمه مسئولیت حرفه‌ پزشکی

 • تخفیفات گروهی ارائه می‌دهد
 • تخفیف برای خرید نقدی بیمه‌نامه مزبور ارائه می‌شود
 • برخی از تخفیفات ویژه از طرف برخی از شرکت‌های بیمه به‌صورت دوره‌ای و یا برای مناسبت‌های ویژه ارائه می‌گردد.

استثنائات بیمه‌نامه مسئولیت مربوط به حرفه پزشکی

در حین ارائه خدمات در زمینه حرفه پزشکی، گاهی مشکلاتی پیش می‌آیدکه شامل پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نمی‌شود و در دسته استثنائات این بیمه‌نامه قرار می‌گیرد که به موارد آن در ادامه اشاره خواهیم کرد:

 • صدمه زدن پزشک به شخص بیمار به‌صورت عمدی:

درصورتی‌که پزشک به شخص بیمار به‌صورت عمدی صدمه یا آسیبی وارد آورد، این امر مشمول جبران خسارات بیمه‌نامه مسئولیت حرفه پزشکی نمی‌شود و شرکت بیمه مدنظر هزینه‌های مربوطه تقبل نمی‌کند.

 • آسیب‌های نتیجه سوء رفتار پزشک:

زمانی که یک‌سری رفتار از پزشک سر بزند که ناشی از استفاده مواد مخدر یا استعمال مواد روان‌گردان یا داروهای خواب‌آور و یا حتی مصرف مشروبات الکلی باشد، مشمول پوشش‌های بیمه مسئولیت حرفه‌ پزشکی نخواهد شد و در گروه استثنائات قرار می‌گیرد.

 • جراحی یا درمان غیرضروری:

درصورتی‌که پزشک دست به جراحی یا درمان غیرضروری و خارج از حیطه تخصصی خود بزند، به‌هیچ‌عنوان مشمول پوشش‌های بیمه‌نامه مزبور نمی‌شود و شرکت بیمه هزینه‌ای را در این خصوص تقبل نمی‌کند.

 • اختلاف نظر در رابطه با هزینه‌ها و سایر مسائل:

اگر در زمینه هزینه‌های و سایر مسائل مربوطه، بین پزشک و بیمار اختلاف نظری پیش بیاید، این نیز در گروه استثنائات بیمه‌نامه مسئولیت مربوط به حرفه پزشکی قرار می‌گیرد.

 • اقدامات غیرقانونی و خارج از از ضوابط پزشکی:

در شرایطی که درمان و معالجه در راستای اقدامات غیرقانونی و خارج از از ضوابط پزشکی انجام گیرد، شامل جبران هزینه‌های مندرج در بیمه‌نامه مسئولیت فرد بیمه‌شده نخواهد شد و شرکت بیمه مربوطه هیچ‌گونه هزینه‌ای را متقبل نمی‌شود.

 • آسیب‌های ناشی از تشعشعات رادیواکتیو و پرتوهای انرژی هسته‌ای:

درصورتی‌که بیمار در حین درمان در معرض تشعشعات رادیواکتیو و پرتوهای انرژی هسته‌ای قرار بگیرد و آسیب ببیند، مشمول پوشش‌های بیمه‌نامه نمی‌شود.

 • آسیب‌های حاصل از هرگونه بیهوشی عمومی فرد در خارج از مراکز درمانی:

اگر فرد در خارج از مراکز درمانی تحت هرگونه بیهوشی عمومی قرار بگیرد و آسیب ببیند، مشمول پوشش‌های بیمه‌نامه نمی‌شود.