بیمه مسئولیت و انواع آن

Types-of-liability-insurance

انواع بیمه مسئولیت یکی از بحث‌برانگیزترین مسائل در صنعت بیمه است، زیرا این بیمه‌نامه و انواع آن در بسیاری از حوزه‌ها کاربردی هستند و خرید آن‌ها به افراد بسیاری توصیه می‌گردد. بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت ساختمانی دو نمونه از انواع بیمه مسئولیت هستند که خرید آن‌ها برای پزشکان و مهندسان ساختمانی توصیه می‌شود، زیرا درصورت فقدان این بیمه‌نامه‌ها ممکن است مشکلات زیادی برای این افراد رخ دهد.

بیمه‌شو قصد دارد تا در این مقاله به معرفی بیمه مسئولیت و انواع آن بپردازد تا با آگاهی‌بخشی در این زمینه بتواند اهمیت خرید انواع بیمه مسئولیت را بیان نماید.

liability-insurance
بیمه مسئولیت

 

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت در حقیقت بیمه‌نامه‌ای است که تعهدات بیمه‌گذار دربرابر دیگران (اشخاص ثالث) را بیمه می‌نماید. گاهاً افراد در طی یک کار، فرآیند، پروژه و … نسبت به مسائل مختلف خصوصاً حفظ جان دیگران مسئول هستند مثلاً پزشکان دربرابر بیماران، مهندسان ساختمانی دربرابر کارگران، سلامت ساختمان و … مسئول هستند؛ در همین راستا باید بیمه مسئولیت‌های مرتبط مانند بیمه آسانسور و … را خریداری نمایند تا درصورت وقوع حادثه بتوانند خسارات وارده بر افراد را جبران نمایند.

انواع بیمه مسئولیت چیست؟!

همانطور که پیش‌تر بیان نمودیم خرید بیمه مسئولیت برای تمامی افرادی که درقبال افراد دیگر دارای مسئولیت هستند بسیار حائز اهمیت است و نباید در خرید آن سهل‌انگاری صورت بگیرد. انواع بیمه مسئولیت بسیار گسترده است، اما در حالت کلی به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • بیمه مسئولیت مدنی
 • بیمه مسئولیت قراردادی
 • بیمه مسئولیت متقابل

که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد و انواع بیمه مسئولیت زیرمجموعه آن‌ها می‌پردازیم.

بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت مدنی دربرابر حوادثی تعهد دارد که براساس قانون درصورت وقوع آن بیمه‌گذار باید پاسخگو باشد. بیمه مسئولیت مدنی باتوجه‌به ریسک و نوع مسئولیت فرد دارای انواع مختلفی است که به‌شرح زیر است:

 • بیمه مسئولیت مدنی عمومی: با خرید این بیمه اشخاص خود را دربرابر زیان‌های مالی و جانی سهوی (غیرعمد) که درطی انجام کارهای روزانه به افراد دیگر (اشخاص ثالث) وارد می‌نمایند، بیمه می‌کنند.
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای: بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مرتبط با مسئولیت بیمه‌گذاران دربرابر افراد دیگر در طی انجام فعالیت‌های شغلی است. اصلی‌ترین انواع بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای در ذیل بیان گردیده‌اند:
  • بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا

این بیمه‌نامه درواقع بیان‌گر تعهد تولیدکننده دربرابر مصرف‌کننده است. این بدان معناست که اگر محصول تولیدشده خسارت مالی و جانی به مصرف‌کننده وارد نماید، شرکت بیمه متناسب با بیمه‌نامه خسارت وارده را پرداخت می‌نماید.

  • بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

یکی دیگر از انواع بیمه مسئولیت، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان است. گاهاً پزشکان در فرآیند درمان بیمار دچار اشتباه یا خطا می‌گردند که ممکن است آسیب‌هایی را به فرد وارد نماید. بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نیز با بررسی شرایط خسارت وارده را برعهده می‌گیرد حتی اگر روند درمان با رضایت بیمار یا ولی قانونی وی انجام گرفته باشد.

  • بیمه مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان

این بیمه خسارات و زیان‌های وارده بر کارکنان و کارمندان فرد بیمه‌گذار را برعهده گرفته و آن را جبران می‌نمایند. لازم به ذکر است که تمامی کارمندان اعم از استخدامی، قراردادی، روزمزد و … همگی تحت پوشش این بیمه هستند و تمامی آسیب‌های مالی و جانی این افراد قابل جبران می‌باشد.

  • بیمه مسئولیت ساختمانی و مهندسان

بیمه مسئولیت ساختمانی که باید توسط مهندسین ساختمان خریداری شود، مسئولیت این افراد دربابر طراحی، محاسبه و بازرسی ساختمانی را بیمه می‌نماید؛ همچنین بیمه مسئولیت ساختمانی خسارات وارد شده بر اشخاص ثالث را نیز پوشش می‌دهد. بیمه مسئولیت مذکور خسارات جانی را متناسب با دیه قانونی کشور و خسارات مالی را متناسب با درخواست مهندس طراح پرداخت می‌نماید.

 • بیمه مسئولیت قراردادی

یکی دیگر از انواع بیمه مسئولیت، بیمه مسئولیت قراردادی است که بین طرفین قرارداد ععقد گردیده و هدف آن جبران نمودن خسارات مالی و جانی است که یکی از طرفین قرارداد متحمل آن گردیده است.

 • بیمه مسئولیت متقابل

این بیمه مسئولیت درواقع بیان‌گر تعهدی متقابل دربرابر افراد دیگر است. بیمه مسئولیت متقابل دارای پوشش‌های زیادی بوده و نسبت به شرایط بیمه‌گذار بسیار منعطف است. همین انعطاف‌پذیری بالا و نامحدودی در شرایط باعث گردیده تا شرکت‌های معدودی آن را ارائه دهند و اکثریت از عرضه آن خودداری نمایند.

Insurance-obligations
تعهدات بیمه مسئولیت

 

وظایف بیمه‌گذار و بیمه‌گر درراستای بیمه مسئولیت چیست؟!

 • قرارداد بیمه تا زمانی که حق بیمه توسط فرد بیمه‌گذار پرداخت شود، برقرار می‌باشد؛ چنانچه حق بیمه پرداخت نشود شرکت بیمه می‌تواند متناسب با نکات درج‌شده در قرارداد، آن را فسخ نماید.
 • اگر میزان ریسک‌های مذکور به هر دلیلی تعویض شود، بیمه‌گذار باید آن را به‌صورت کتبی به بیمه‌گر اعلام گردد.
 • بیمه‌گذار باید تمامی اطلاعات خود را به‌صورت کاملاً صحیح وارد نماید.
 • چنانچه بیمه‌گذار ملزم به پرداخت دیه گردد، بیشترین تعهد شرکت بیمه برابر با ارزان‌ترین نوع دیه برای هر یک از آسیب‌دیدگان است.
 • درصورت وقوع هرگونه حادثه و آسیب، بیمه‌گذار باید آن را تا ۵ روز به شرکت بیمه اطلاع‌رسانی نماید تا بتواند از خدمات آن استفاده نماید.
 • اگر میزان مسئولیت و تعهد فرد بیمه‌گذار درطی وقوع یک حادثه مشخص باشد، شرکت بیمه می‌تواند پیش از صدور حکم دادگاه، خسارت مذکور را پرداخت نماید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما