بیمه بدنه در چه مواقعی استفاده می شود؟

Body-insurance

بیمه بدنه همانند بیمه شخص ثالث یکی بیمه‌های مربوط به خودرو است که البته برخلاف بیمه شخص ثالث اختیاری می‌باشد اما این بدان معنا نیست که وجود آن برای برای تمام دارندگان خودرو ضرورت ندارد؛ این عبارت بدین معناست که این بیمه‌نامه کمک بسزایی در جبران خسارت‌های وارده شده به خودروی آنان محسوب می‌شود.

از آن جهت که بیمه بدنه درست همانند بیمه شخص ثالث از اهمیت ویژه‌ای برای تمام دارندگان اتومبیل برخوردار است، تا انتهای این مطلب با ما بیمه‌شو باشید تا بیشتر درباره این بیمه‌نامه بدانید.

Insurance-letter-body
بیمه نامه بدنه

 

بیمه بدنه چه بیمه‌نامه‌ای است؟

بگذارید این بخش را با تعریف بیمه‌نامه بدنه آغاز کنیم؛ در واقع بیمه‌نامه بدنه که بیمه ایران نیز آن را تحت عنوان بیمه بدنه ایران ارائه می‌دهد، بیمه‌ای است که درصورت مقصر بودن شما، تحت عنوان راننده، در یک حادثه رانندگی، به کمک شما می‌شتابد و خسارات وارد شده به اتومبیل شما را پرداخت می‌نماید. این بیمه که برخلاف بیمه شخص ثالث اختیاری است، وظیفه جبران خسارت‌های وارده به خودروی شما را در قبال پرداخت حق بیمه برعهده می‌گیرد که دارای پوشش‌های اصلی (حادثه یا تصادف،‌ آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار و سرقت کلی) و فرعی (سرقت درجا، هزینه ایاب و ذهاب، شکست شیشه، نوسانات قیمت، پاشیدن شدن رنگو موارد شیمیایی و اسید، بالایای طبیعی، فرانشیز، ترانزیت و کشیدن شدن لوازم تیز مانند میخ و…) است.

حال که با کلیات بهترین بیمه بدنه خودرو آشنا شدید، در ادامه بدانید که با نحوه خرید و چگونگی دریافت آن آشنا شوید.

نحوه خرید بهترین بیمه بدنه و چگونگی دریافت آن

شرکت‌های مختلف بیمه مثال بیمه ایران که بیمه بدنه مانند بیمه بدنه ایران را ارائه می‌دهند، در چهار حالت خسارت پرداخت می‌کنند که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

زمانی که در سانحه رانندگی، راننده (بیمه‌گذار) مقصر شناخته شود

در حالت کلی این در مواقعی که راننده به شخص یا اشخاص یا اموال اشخاص دیگری آسیب وارد کند، بیمه شخص ثالث می‌تواند به وی کمک کند اما اگر در این حوادث درصورت مقصر شناخته شدن راننده که همان بیمه‌گذار است، بیمه بدنه به کمک وی می‌آید و می‌تواند هزینه خسارات وارده به اتومبیل خودش را دریافت کند تا بتواند از پس پرداخت هزینه‌ها بربیاید.

درصورتی‌که در تصادف رانندگی بیمه‌گذار یا راننده مقصر اصلی نباشد

در شرایطی که در تصادف اتفاق افتاده شخص بیمه‌گذار مقصر اصلی نیست، اما فرد زیان‌دیده است، بیمه‌ شخص ثالث وظیفه پرداخت خسارت وی را برعهده دارد اما اگر در چنین شرایطی بیمه‌ شخص ثالث از میزان خسارات وارده کمتر باشد، در حالت مورد بررسی قرار می‌گیرد:

  • حالت اول:

در حالت اول اگر سقف پوشش مالی بیمه‌ شخص ثالث فرد مقصر از میزان خسارت وارده به فرد زیان‌دیده کمتر باشد، فرد زیان‌دیده می‌تواند از بیمه‌نامه بدنه خود استفاده نماید و مبالغ مذکور را برای فرد مقصر قسط‌بندی نماید؛ البته بدیهی است که وی باید اقدام به خرید بهترین بیمه بدنه مثال بیمه بدنه ایران کرده باشد.

  • حالت دوم:

در حالت دوم درصورتی‌که میزان خسارات وارد شده به خودروی آسیب‌دیده از میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودرو بیشتر باشد و نکته مهم اینکه دارنده خودروی زیان‌دیده به خرید بیمه بدنه مثال بیمه بدنه ایران اقدام نکرده باشد، برای دریافت باقی خسارت، طرفین باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنند تا در این نهاد تصمیم نهایی گرفته شود.

در شرایطی که راننده مقصر پا به فرار گذاشته باشد

ممکن است خودروی خود را در محلی پارک کرده‌ باشید و خودروی دیگری در آن زمان با خودروی شما برخورد کند و راننده مقصر چا به فرار بگذارد؛ در چنین شرایطی چاره‌ای ندارید، تنها باید از قبل اقدام به خرید بیمه بدنه کرده باشید تا بتوانید خسارات وارد شده را جبران نمایید. نکته مهمی که در استفاده یا عدم استفاده از بیمه بدنه باید بدان توجه کنید، به‌صرفه یا عدم به‌صرفه بودن آن است، چراکه استفاده از پوشش‌های بیمه، امکان استفاده از تخفیف‌ها و سرمایه‌ای که برای شما وجود دارد را از بین می‌برد؛ از این‌رو پس از بررسی تمام جوانب، تصمیم بگیرید که آیا به‌صرفه یا خیر و سپس اقدام کنید.

در صورت گران‌قیمت بودن خودروی آسیب‌دیده

براساس قوانین وضع شده در شرکت‌های بیمه، خودروهای گران‌قیمت می‌توانند هزینه موردنظر را از بیمه دریافت نمایند. در چنین شرایطی باید به ای نکته توجه شود که هزینه اعلام شده باید متعاذف باشد چراکه بیمه نمی‌تواند هزینه‌های زیاد را پوشش دهد.

پس از اینکه با نحوه خرید بیمه بدنه و چگونگی مراحل دریافت آن آشنا شدید، در ادامه به این بپردازیم که پس از خرید بهترین بیمه بدنه مثال بیمه بدنه ایران چطور می‌توان از آن خسارت دریافت کرد؟

بیمه-بدنه-خودرو
insurance body car

 

نحوه دریافت خسارت پس از خرید بیمه بدنه

تمام دارندگان خودرو برای دریافت خسارت وارد به خودروی‌شان باید مراحل ذیل را طی نمایند:

  • اعلام خسارت به شرکت بیمه موردنظر ظرف پنج روز
  • اطلاع دادن به پلیس انتظامی برای دریافت کروکی و راهور آن، پس از زیان دیدن خودرو
  • مراجعه به شرکت بیمه موردنظر به‌جهت تشکیل پرونده مربوطه
  • انتقال خودروی آسیب‌دیده به تعمیرگاه مجاز و یا پارکینگ مور تایید بیمه به‌جهت بررسی
    آن
  • مراجعه کارشناس به محل مورنظر و بررسی و ارزیابی خسارت وارده به خودرو
  • در مرحله نهایی، دریافت چک خسارات از شرکت بیمه موردنظر

دیگر مقالات پیشنهادی ما