چه عواملی بر هزینه بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان موثر هستند؟

Liability-insurance-for-doctors-and-paramedics

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان یکی از مجموعه بیمه‌ های مسئولیت حرفه‌ ای است که وظیفه ضمانت پزشکان را نسبت به بیماران برعهده دارد؛ این عبارت بدین معناست که این بیمه، مسئولیت اشتباهات پزشکان و پیراپزشکان نسبت به بیماران را برعهده گرفته و از آنجاکه این اشتباهات خسارات جانی و مالی به‌همراه دارد و می‌تواند هزینه گزافی را به‌دنبال داشته باشد، ضرر مالی یا معنوی وارده را جبران می‌نماید.

این بیمه براساس قانون مسئولیت مدنی مصوب در سال ۱۳۳۹ در کشور ایران ضرورت محسوب می‌شود. در همین راستا مواردی وجود دارند که بر میزان مبلغ و یا محاسبه هزینه این بیمه تاثیر می‌گذارد که ما در این مطلب از مطالب بیمه‌شو قصد داریم بدان بپردازیم و دیدی شما را نسبت آن بازتر کنیم.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان
بیمه مسئولیت حرفه‌ای

عوامل موثر محاسبه هزینه بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

همانطور که در ابتدای مطلب نیز ذکر کردیم، بیمه مسئولیت مربوط به پزشکان از مجموعه بیمه‌ های مسئولیت حرفه‌ ای است که یک‌سری عوامل در هزینه آن موثر است که ما در ادامه این بخش به آن‌ها خواهیم پرداخت:

گروه‌بندی پزشکان

جالب است بدانید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان که از مجموعه بیمه‌ های مسئولیت حرفه‌ ای است، براساس مواردی چون رشته و تخصص به پنج گروه کلی تقسیم‌بندی می‌شوند که در ذیل آمده‌اند:

 1. ماماها، جراحان و متخصصان زنان و زایمان
 2. ارتوپدی، جراحان عمومی، تکنسین‌ها و یا متخصصان بیهوشی
 3. جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، گوش‌ و حلق و بینی، دندان، اطفال، پوست، متخصصان پزشکی هسته‌ای و پرستاران و بهیاران اتاق عمل
 4. رادیولوژیست یا تکنسین‌های رادیولوژی، پرتودرمانی، سی‌تی‌اسکن و ام آی آر، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و نوار نگاری، CSR و کمک بهیاران و اپتومتری
 5. پزشکانی که جراح نیستند یا بنا به دلایلی جراحی نمی‌کنند مانند پزشک عمومی، دنداپزشک، فیزوتراپی، آنکولوژی و …

همانطور که متذکر شدیم که یکی از مواردی که گروه‌بندی پزشکان را شکل می‌دهد، تخصص است؛ بنابراین میزان ریسک‌پذیری آن نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و همین امر بر قیمت پایه بیمه تاثیر می‌گذارد.

تعداد دیه

در ابتدا باید بهتر است شما را تعریف تعداد یا تعدد دیه آشنا کنیم و برای توضیح آن اضافه کنیم که هر پزشکی باتوجه به تعداد عمل جراحی که انجام می‌دهد و احتمال وجود خطرات و خطاها در این جراحی‌ها، وظیفه پرداخت دیه کامل را به بیش از یک نفر برعهده دارد.

همانطور که ذکر کردیم بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، مسئولیت پوشش‌دهی شخص بیمه‌گذار را برعهده دارند، از این‌رو در مواردی چون نقص عضو، فوت و صدمات روانی به بیماران بابت خسارت واردشده، خسارت پرداخت می‌کند.

این عبارت بدین معناست که در ماردی که فوت صورت می‌گیرد، دیه کامل مشخص‌شده پرداخت می‌گردد، اما در شرایطی که نقص عضو اتفاق می‌افتد براساس دو مورد اساسی چون حکم قاضی و بروز میزان نقص، درصد دیه تعیین و پرداخت می‌شود.

تخفیف خرید گروهی

خرید بیمه از برخی از شرکت‌های بیمه به صورت گروهی می‌تواند بهره‌مندی از تخفیف را به‌همراه داشته باشد؛ باتوجه به این مورد پزشکان و پیراپزشکان قادرند در گروه‌هایی با تعداد مشخصی دسته‌بندی شده و با خرید گروهی هزینه این نوع بیمه مسئولیت را که از مجموعه بیمه‌ های مسئولیت حرفه‌ ای به‌شمار می‌آید، از تخفیف‌هایی بهره‌مند شوند که البته این تخفیف‌ها را به صورت ذیل دسته‌بندی کرد:

 • گروه‌هایی با بازه ۱۵ الی ۵۰ نفر مشمول تخفیف ۵ درصد می‌شوند.
 • گروه‌هایی با بازه ۵۱ الی ۱۰۰ نفر مشمول تخفیف ۱۰ درصد می‌شوند.
 • گروه‌هایی با بازه ۱۰۱ الی ۲۰۰ نفر مشمول تخفیف ۱۵ درصد می‌شوند.
 • گروه‌هایی با بازه ۲۰۱ الی ۴۰۰ نفر مشمول تخفیف ۲۰ درصد می‌شوند.
 • گروه‌هایی با بازه بیش از ۴۰۱ نفر مشمول تخفیف ۲۵ درصد می‌شوند.

رزیدنت

در ابتدا بگوییم که رزیدنت‌ها به پزشکانی گفته می‌شود که دوره تحصیلی خود را تمام کرده‌اند اما همچنان به صورت آموزش عملی در حال کسب تجربه هستند؛ از این‌رو به‌علت عدم وجود تجربه کافی در آن‌ها به میزان حق بیمه این افراد درصدی را می‌افزایند.

درصد افزوده‌شده به حق بیمه رزیدنت‌ها به‌شرح ذیل است:

 • حق بیمه رزیدنت سال اول ۲۵% افزوده می‌شود.
 • حق بیمه رزیدنت سال دوم ۳۵% افزوده می‌شود.
 • حق بیمه رزیدنت سال سوم و بیشتر آن، ۵۰% افزوده می‌شود.

ناگفته نماند که این افزایش درصدی در تمام شرکت‌های بیمه یکسان نیست؛ برخی از آن‌ها به‌صورت پیشفرض حق بیمه رزیدنت‌های همه سال‌ها ۵۰% افزایش می‌دهند، به‌طوری‌که بعضی دیگر هزینه اضافی را برای حق بیمه، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان درنظر نمی‌گیرند.

بیمه-پزشک
بیمه پزشک

پوشش سرمایه

به‌واسطه اینکه ریسک خسارت جانی منجر به فوت در برخی از رشته‌های پزشکی مانند پزشکان عمومی اندک می‌باشد، پزشک قادر است به‌جای اینکه پوشش دیه کامل را انتخاب نماید، می‌تواند مبلغی را به‌جهت سرمایه خسارت درنظر بگیرد تا بتواند در مواقع لزوم تا سقف پوشش تعیین‌شده خسارت مربوطه دریافت کند.

پوشش تکمیلی

در مواردی پزشکان در رشته‌های متفاوت از رشته تخصصی خود در حال گذراندن دوره هستند، می‌توانند از بیمه تکمیلی استفاده کنند؛ چراکه در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم که بیمه مسئولیت پزشکان که از مجموعه‌ بیمه‌ های مسئولیت حرفه‌ ای است، تنها در قبال آسیب بیمار در شرایطی که پزشک در زمینه رشته تخصصی خود منجر به آن شده باشد، خسارت پرداخت می‌کند؛ بنابراین این بیمه تکمیلی برای افراد فوق‌الذکر ضرورت محسوب می‌شود که البته ناگفته نماند که بهره‌مندی از پوشش‌های آن اندکی بر میزان هزینه تهیه بیمه می‌افزاید. این پوشش‌ها به‌شرح ذیل هستند:

 • پوشش زیبایی
 • ترک اعتیاد
 • هومیوپاتی
 • طب سوزنی
 • طب سنتی
 • ایمپلنت

قانون یوم‌الادا

لازم به‌ذکر است که بیمه مسئولیت مربوط به پزشکان تا سه سال پس از اتمام قرارداد یا سررسید بیمه‌نامه‌شان از تبعات درمان آنان حمایت و پشتیبانی می‌کند که براساس این قانون پزشک با تهیه پوشش یوم‌الادا بیمه‌گر را موظف می‌کند تا دیه را به نرخ روز به بیمار پرداخت نماید که این پوشش ۷۰% به حق بیمه آن می‌افزاید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما