Skip to content
بیمه قالی بافی

حمایت از اصیل‌ترین هنر ایرانی با بیمه قالی بافی

فهرست مطالب

هنر قالی بافی، یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین هنرهای کشور ما به حساب می‌آید. شرکت‌های بیمه با ارائه طرح بیمه قالی بافی، در جهت حمایت از هنرمندان این صنعت گام برداشته‌اند.اگر اندکی با کار قالی بافان آشنا باشید، از آسیب‌های مادی و معنوی شاغلان این صنعت آگاهی خواهید داشت. کار دقیق و سنگین این عزیزان موجب می‌شود که پس از مدتی دچار بیماری‌های چشمی، مفصلی و … شوند.

در ادامه همین موضوع یک قالی باف، برای گذران زندگی باید تا سال‌های بسیار زیادی مشغول کار باشد. بیمه قالی بافان یک فرصت طلایی برای قالی بافان محترم است تا از آینده شغلی خود اطمینان حاصل کنند.در ادامه تمامی شرایط و مزایای بیمه قالی بافی را برای شما توضیح خواهیم داد تا اگر خود یا اطرافیانتان به این حرفه علاقه دارید، بدانید با یک فرصت شغلی عالی مواجه هستید.

بیمه قالی بافان یا بیمه اختیاری؛ کدام انتخاب بهتری است

ممکن است این سوال ایجاد شود که چرا قالی بافان باید به جای بیمه اختیاری از بیمه قالی بافان استفاده کنند؟ همان‌طور که می‌دانید بیمه اختیاری می‌تواند مزایای بسیاری در اختیار عموم مردم قرار دهد و نیازی به ارائه مدارک خاصی نیز ندارد. پاسخ این سوال در تفاوت بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد است.ویژگی مهمی که بیمه قالی بافان دارد این است که حق بیمه آن، با توجه به میزان درآمد شاغلین در نظر گرفته شده است.

در واقع قالی بافان عزیز با اثبات شغل و هنر خود به شرکت‌های بیمه، با پرداخت حداقلی و ماهیانه حق بیمه می‌توانند از مزایای بیمه قالی بافی بهره‌مند شوند.پوشش بیمه درمانی، بازنشستگی، ازکارافتادگی و بیمه حوادث ناشی از کار، مزیت‌های اصلی این بیمه به شمار می‌رود.

در نظر گرفتن ویژه ترین مزایا در بیمه قالی بافان

مزایای بیمه قالی بافی

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، می‌توان گفت مهم‌ترین مزیت بیمه قالی بافان، حق بیمه بسیار کم آن است. شرکت بیمه با بررسی شرایط بیمه‌گذار، بهترین پیشنهاد را برای نحوه پرداخت بیمه به آن‌ها ارائه خواهد داد.نکته دوم بسیار مهم، این است که برای اینکه مشمول مزایای بیمه قالی بافان شوید، الزاما نیازی به معرفی کارفرما و پرداخت حق بیمه از طرف ایشان نیست. شما با انجام مراحل خاصی می‌توانید به صورت مستقل حق بیمه قالی بافی خود را پرداخت کنید.

مزیت بعدی بیمه قالی بافان این است که، میزان مستمری بر اساس نرخ حق بیمه کارگران حساب می‌شود. این میزان می‌تواند با افزایش سالانه نرخ حقوق کارگران، افزایش یابد.علاوه بر این‌ها، قالی بافانی که در محل زندگی خود مشغول به بافندگی هستند نیز شاغل حساب شده و می‌توانند از مزایای بیمه مخصوص خود بهره‌مند شوند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بیمه مخصوص قالی بافان

مدارکی که بیمه تامین اجتماعی از متقاضیان بیمه قالی بافی درخواست می‌کند، موارد عمومی مانند:

  • کپی و اصل شناسنامه متقاضی
  • کپی و اصل کارت ملی متقاضی
  • گزارش معاینه کمیسیون پزشکی
  • تکمیل اطلاعات فرم درخواست به صورت اینترنتی یا حضوری

تنها مدرک خاصی که برای این بیمه باید ارائه شود، کارت مهارت فنی شخص قالیباف است. برای اینکه به شرکت بیمه ثابت شود شما در زمینه بافندگی شاغل هستید و مشمول مزایای بیمه قالی بافی خواهید شد، به این کارت نیاز دارید.

اگر تا به حال برای دریافت این کارت اقدام نکرده‌اید، در ادامه مراحل آن را با جزئیات توضیح خواهیم داد.

اثبات عنوان شغلی قالی بافی به شرکت بیمه با کارت مهارت فنی

کارت مهارت فنی، علاوه اثبات حرفه‌ای بودن شما در زمینه فعالیت‌تان است. این کارت نه تنها در شرکت بیمه، بلکه در سازمان‌های دیگر نیز برای شما مزایایی به دنبال خواهد داشت.

مراحل دریافت کارت مهارت فنی و ارائه آن به شرکت بیمه:

مرحله اول: ابتدا باید قالی باف محترم به اتحادیه فرش شهر خود مراجعه کند و با پر کردن فرم عضویت، در این سازمان عضو شود.

مرحله دوم: از طرف اتحادیه معرفی‌نامه‌ای برای معرفی متقاضی به سازمان فنی حرفه‌ای صادر می‌شود. با ارائه آن، می‌توانید درخواست گواهینامه و کارت مهارت فنی را در سازمان مذکور ثبت کنید.

مرحله سوم: زمانی که گواهینامه و کارت شما صادر شد، با مراجعه مجدد به اتحادیه فرش، باید این مدارک را به تایید نهایی برسانید. پس از تایید، معرفی‌نامه اتحادیه خطاب به سازمان تامین اجتماعی را دریافت می‌کنید.

مرحله چهارم: پس از آن با انجام معاینات لازم و تایید کمیسیون پزشکی بیمه تامین اجتماعی، گزارش معاینه خود را دریافت خواهید کرد.

مرحله پنجم: در این مرحله، تمامی مدارک شما برای ارائه به بیمه تکمیل شده است و برای عقد قرارداد بیمه قالی بافی آماده هستید.

شرایط ویژه برای پرداخت حق بیمه قالی بافی

شرایط پرداخت بیمه قالی بافی

با توجه به اینکه بیمه قالی بافان، مخصوص بافندگانی است که کارفرمایی ندارند یا به صورت مشخص از شخص خاصی حقوق دریافت نمی‌کنند، بخشی از حق بیمه این افراد (بیست درصد) توسط دولت پرداخت خواهد شد.پرداخت حق بیمه به صورت نیم سال اول و دوم است. بخشی از حق بیمه در نیم سال اول و مابقی در نیم سال دوم اخذ می‌شود.چنانچه شخص بیمه‌شونده شرایط خاصی داشته باشد می‌تواند حق بیمه خود را به صورت سه ماهه یا ماهیانه پرداخت کند.

میزان مستمری و بازنشستگی و حوادث ناشی از کار بیمه قالی بافان

حقوق مستمری و بازنشستگی بیمه قالی بافی، طبق قوانین سال جاری سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد. شرایط بیمه قالی بافی روستایی، مانند شرایط سنی و سابقه کار نیز در میزان بیمه پرداختی آنان تاثیرگذار خواهد بود.حوادث ناشی از کار قالی بافی شامل تمامی اتفاقاتی است که ممکن است حین کار با دستگاه برای شخص رخ دهد. حتی اگر فرد در زمان تهیه لوازم اولیه دچار حادثه شود، می‌تواند با ارائه مدارکی، از بیمه حوادث ناشی از کار استفاده کند.نکته حائز اهمیت این است که شخص یا یکی از بستگان نزدیک او باید در مدت سه روز کاری مدارک پزشکی را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهد تا مورد بررسی قرار گیرد.

سخن آخر

بیمه، یک اطمینان شغلی برای شاغلین کار آزاد می‌باشد. با استفاده از شرایط آسانی که بیمه در اختیار هنرمندان قالی باف قرار داده است، قالی بافان گرامی می‌توانند با خیال راحت از آینده شغلی خود به ارائه هنرشان بپردازند.ارائه این طرح موجب شده تا یکی از شغل‌های اصیل ایرانی، محفوظ مانده و برای روستاییان گرامی کارآفرینی صورت گیرد.