Skip to content
Third party insurance

12 مورد از چالش برانگیزترین سوالات بیمه شخص ثالث

فهرست مطالب

نگاه کردن به بیمه و تصمیم‌گیری درست درباره آن می‌تواند گیج‌کننده باشد؛ چراکه در بسیاری از زمینه‌های زندگی خود، مانند خرید اتومبیل، انتخاب مشاغل و خرید خانه به آنها نیاز پیدا خواهید کرد؛ برای اینکه در میان پوشش‌های متنوع بیمه‌ای، انتخاب دقیق‌تری داشته باشید، باید بر میزان اطلاعات خود بیفزایید، پس به مطالعه در این زمینه نیاز دارید. در ادامه به 6 سوال پاسخ داده شده است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین طرح بیمه‌ای بیمه شخص ثالث که برای موقعیت شما مناسب است را انتخاب و خریداری کنید. برای کسب این اطلاعات تا انتهای این مطلب از مطالب بیمه‌شو همراه باشید.

بیمه-خودرو
بیمه خودرو

6 سوال از سوالات متداول بیمه ثالث – بخش اول

همانطور که در ابتدای مطلب بدان اشاره کردیم، دانستن پاسخ این سوالات به کسب اطلاعات درباره بیمه‌نامه شخص ثالث که یکی از انواع بیمه خودرو است، کمک کرده و نتیجه انتخاب بهترین گزینه را به‌همراه دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به با این سوالات متداول بیمه ثالث که به افزایش اطلاعات کمک می‌کند، بیشتر آشنا شوید.

دریافت خسارت در شرایطی که سند و کارت ماشین به نام دیگری است

یکی از سوالات رایجی که بیمه‌گزاران در زمینه بیمه شخص ثالث از بیمه‌گران می‌پرسند، این سوال است که اگر سند و کارت ماشین به نام دیگری باشد، می‌توانند خسارت دریافت کنند؟ در پاسخ این سوال باید به آنان بگوییم بله؛ در زمان خرید خودرو، کارت ماشین و سند به نام شما می‌شود، اما تا زمان سررسید بیمه‌نامه شخص ثالث، بیمه‌نامه مذکور به نام مالک قبلی است؛ البته ناگفته نماند که این مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند و شما تحت عنوان مالک جدید می‌توانید خسارت دریافت نمایید، اما در حالت کلی نباید فراموش کنیم که خسارت به شخصی تعلق می‌گیرد که مالک قانونی خودرو است.

انتقال بخشی از تخفیفات بیمه شخص ثالث

دومین سوالی که برای بیمه‌گذاران پیش می‌آید ای است که آیا امکان بخشی از تخفیفات بیمه شخص ثالث، این بیمه خودروی اجباری وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال خیر، چراکه این قانون در سازمان نظارتی بیمه مرکزی ثبت نشده است؛ از این‌رو شرکت‌های مختلف بیمه‌ای قادر به انجام چنین کاری نیستند؛ بنابراین انتقال بخشی از تخفیفات بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست.

نگه‌داشتن تخفیف‌های عدم خسارت بیمه خودروی شخص ثالث برای خودروی بعدی

این سوال که چطور می‌توانم هنگام فروش خودرو، تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث را که از تخفیفات بیمه خودرو محسوب می‌شود، برای خودروی بعدی نگه‌دارم، یکی از مهم‌ترین سوالات متداول بیمه ثالث است که در این بخش به پاسخ آن می‌پردازیم.

برای درک بهتر پاسخ این سوال بهتر است به مثال ذیل توجه کنید:

درنظر بگیرید مالک خودرویی هستید که دارای شش سال تخفیف عدم خسارت است، اما قصد فروش آن را دارید و نمی‌خواهید تخفیف‌های عدم خسارت آن را بفروشید، چراکه قصد دارید آن‌ را برای خود نگه‌دارید. برای انجام این امر باید در راستای تهیه الحاقیه انتقال تخفیف اقدام کنید. برای بسیاری شاید روند انجام این کار سوال باشد؛ از این‌رو در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

  • مراجعه به شرکت بیمه‌گر بیمه‌نامه فعلی خود
  • پرداخت مبلغی برای صفر شدن تخفیف‌های خودروی فعلی شما و نگه‌داشتن آن برای خود

البته ناگفته نماند که این قانون در شرکت‌های مختلف، متفاوت است.

انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث به خودروی دیگر در صورت عدم فروش خودرو

این سوال از دیگر سوالات متداول بیمه ثالث که یکی از انواع بیمه خودرو محسوب می‌شود، است که بیشتر افراد آن را می‌پرسند؛ این سوال که آیا می‌توان تخقیف‌های عدم خسارت این بیمه‌نامه مذکور را به شخص دیگری انتقال داد؟ در پاسخ باسد بگوییم که خیر؛ در میان شرکت‌های فعال در صنعت بیمه، غالباً بر این نظر هستند که امکان انتقال تخفیف‌های عدم خسارت به اقوام درجه یک پس از فروش خودرو وجود ندارد. این تخفیف در شرایطی که کارت هر دو خودرو به نام یک شخص باشد، قابل انتقال است.

حفظ بیمه شخص ثالث در صورت مفقودی بیمه‌نامه آن

از دیگر سوالاتی که در میان بیمه‌گذاران رایج است، این است که آیا در صورت گم شدن بیمه‌نامه ثالث (بیمه خودرو)، تخفیف‌های عدم خسارت آن حفظ می‌شود یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید درباره اقداماتی که باید برای این کار انجام دهید را بدانید.

  • مراجعه به شرکت بیمه‌گر
  • ارائه سند سبز خود
  • استعلام بیمه‌نامه و رونشت شما توسط نمایندگی مربوطه
  • تایید مراحل فوق
  • صدور گواهی مفقودی بیمه‌نامه
Penalty-delay-insurance-third-party
جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

از بین رفتن یا نرفتن تخفیف عدم خسارت در صورت داشتن جریمه دیرکرد

آخرین سوالی که در بخش اول بدان خواهیم پرداخت، جریمه دیرکرد تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث است، چراکه این سوال بسیاری از افراد دارنده بیمه شخص ثالث می‌باشد. در پاسخ به این اشخاص باید بگوییم که موضوع تخفیف‌ها و جریمه دیرکرد هیچ تداخلی با یکدیگر نداشته و دو موضوع کاملاً از هم جداست.

جریمه دیرکرد بدین معناست که شما اگر در تمدید بیمه‌نامه خود تاخیر داشته باشید، به ازای هر یک روز مشمول جریمه می‌شوید، در صورتی‌که تخفیفات شما به هر میزانی دارای دیرکرد باشد، باز هم حفظ خواهد شد و تنها برای همان دیرکرد، نه بیشتر جریمه پرداخت می‌گردد.

کلام آخر

در بخش اول موضوع 12 مورد از چالش برانگیزترین سوالات بیمه شخص ثالث به 6 مورد آن اشاره کردیم تا اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم. امید بر آن است که پاسخ‌های مناسبی برای سوالات شما ارائه داده‌ باشیم و توانسته باشیم در این زمنیه مفید واقع شده باشیم.