طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

خرید طرح ترافیک

تاریخ انتشار: 23 آذر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1845

خرید طرح ترافیک

چندین سال است که برای ورود به محدوده ترافیک شهری در ساعات محدود به طرح ترافیک، باید دارای مجوز مربوطه باشیم؛ به‌ همین علت ما در این مطلب قصد داریم درباره نحوه خرید همین مجوز یعنی همان نحوه خرید طرح ترافیک صحبت کنیم پس بهتر است تا انتهای این مقاله با بیمه‌شو همراه باشید.

روش‌های خرید طرح ترافیک

خرید طرح ترافیک به سه روش های آنلاین، پیامکی و حضوری امکان‌پذیر است اما در ادامه توضیحات بیشتر درباره این معقوله خواهیم پرداخت.

خرید طرح ترافیک از طریق سامانه یا سایت تهران من

 1. به‌منظور خرید طرح ترافیک از طریق سایت تهران من، در گام اول باید به آدرس اینترنتی my.tehran.ir مراجعه کنید و در آن ثبت‌نام کنید.
 2. برای اینکه از مرحله ثبت‌نام گذر کردید، در قدم بعدی می‌توانید با انتخاب و تخصیص نام‌کاربری و رمز خود حساب کاربری شهروندی اختصاصی خودتان را داشته باشید.
 3. پس از اینکه از مرحله دوم یعنی انتخاب نام‌کاربری و رمز عبور به مرحله سوم رسیدید، می‌توانید در حساب کاربری خود از طریق بخش "داشبورد من" ، از سمت راست صفحه، گزینه کیف پول شهروندی را انتخاب کرده و نسبت به شارژ حساب شهروندی خود به میزان د‌لخواه اقدام نمایید. این کیف به منزله کیف پول شهروندی شما در این سامانه محسوب می‌شود که با شارژ کردن آن و پیش خرید کردن طرح ترافیک روزانه، وارد محدوده طرح شوید13*3/8 و هزینه آن را از این طریق پرداخت نمایید که پرداخت این هزینه با کسر مبلغی از حساب شهروندی شما انجام می‌شود.

لازم به‌ذکر است زمانی که می‌خواهید اندکی قبل‌تر از اینکه وارد طرح ترافیک شوید، مجوز طرح ترافیک را خریداری کنید، باید از همین روش یعنی سایت تهران من اقدام نمایید اما به‌یاد داشته باشید که این دو مرحله را قبل شارژ کیف پول خود طی کنید:

 • گزینۀ عوارض خودرو و طرح ترافیک را انتخاب نمایید.
 • انتخاب روز، هفته، ماه و سال موردنظر خود را فراموش نکنید.

تهران-من

تهران من

 

انواع طرح‌های ترافیک

 • طرح ترافیک روزانه
 • طرح ترافیک هفتگی
 • طرح ترافیک ماهیانه
 • طرح ترافیک سالیانه
طرح ترافیک روزانه

پس از اینکه گزینه عوارض خودرو و طرح ترافیک را انتخاب کردید، طرح ترافیک روزانه را برگزنید. در این طرح دو نکته مهم را به‌خاطر بسپارید:

 • شاید خبر بدی باشد که بگوییم ساعت رفت‌وآمد و نوع معاینه فنی خودرو در نرخ طرح مذکور موثر است اما خبر خوب این است که اگر دارای معاینه فنی برخوردار باشید، از تخفیفات خوبی برخوردار خواهید شد.
 • نکته دومی که قابل توجه است، این است که قیمت پرداختی طرح ترافیک در ساعات اوج ترافیک افزایش نرخ دارد.
طرح ترافیک هفتگی

درصورتی‌که قصد دارید طرح ترافیک هفتگی را از سایت تهران من (شنبه الی چهارشنبه) تهیه کنید باید از صبح جمعه هفته قبل از هفته موردنظر از طریق سامانه تهران من اقدام کنید و خرید طرح انجام دهید. نکته قابل توجه در طرح یدشده این است که لازم نیست در تهیه طرح ترافیک عفتگی کل ایم هفته را انتخاب نمایید بلکه می‌توانید روزهای منتخب خود را مدنظر قرار دهید و سپس آن طرح را خریداری کنید. شاید بسیاری از شما بدانید که در قانون جدید آورده شده است که طرح ترافیک در روزهای تعطیلات رسمی و پنجشنبه و جمعه این برقرار نیست و عبور در تمام نقاط شهر حتی نقاطی که دارای محدوده طرح است، آزاد می‌باشد.

طرح ترافیک ماهیانه

در این نوع طرح، خرید طرح ترافیک به‌صورت رزرو انجام می‌گیرد و باید برای تهیه آن بازه زمانی خود را رزرو نمایید.

طرح ترافیک سالیانه

لازم به‌ذکر است که خرید طرح ترافیک سالیانه نیز امکان‌پذیر است و باید برای تهیه بسته‌های سالیانه را خریداری کنید که در این خرید می‌توانید از تخفیف سی درصدی برخوردار شوید اما به‌ شرطی که در ابتدای سال عوارض کل سال را پرداخت کرده باشید.

 1. در این مرحله باید شماره پلاک خودرو و شماره VIN خودروی خویش را وارد نمایید و پس از تایید این مرحله، به مرحله بعد ورود کنید. لازم به‌ذکر است که شماره VIN خود را می‌توانید از از روی کارت شناسایی وسیله نقلیه، کارت خودرو و سند مالکیت آن بیابید.
 2. در این مرحله باید اطلاعاتی چون رنگ خودرو، سال تولید، شماره شاسی و ... را ارد نمایید. درصورتی‌که در این مرحله ضمن تایید صحت اطلاعات خود، مورد تایید قرار بگیرید، می‌توانید طرح ترافیک موردنظر خود را تهیه کنید.

اپلیکیشن

اپلیکیشن

 

خرید طرح ترافیک از طریق اپلیکیشن فرمون

اپلیکیشن فرمون اپلیکشنی است که کاربردهای بسیاری دارد از جمله:

 • استعلام خلافی خودرو
 • معاینه فنی خودرو
 • تعویض پلاک خودرو
 • خرید طرح ترافیک و...

برای گام اول این روش باید نسخه اندروید و iOS گوشی موبایل خود را دریافت و نصب نمایید. در مرحله بعد، با استفاده از حساب کاربری و وارد کردن اطلاعات مربوط به خودروی خود طرح ترافیک موردنظر خود را تهیه کنید.

خرید طرح ترافیک از طریق کد دستوری USSD

درصورتی‌که از دو روش قادر به خرید طرح ترافیک نبودید، می‌توانید روش خرید طرح ترافیک را از طریق کد دستوری USSD امتحان کنید البته باید حساب کاربری خود را از قبل ایجاد کرده باشید.

در ابتدا باید کد دستوری #6*137* را با موبایل خود شماره‌گیری نمایید و برای اینکه حساب کاربری شما تایید شود، باید شماره ملی خود را وارد نمایید. از گزینه‌های پیش‌رو گزینه خدمات طرح ترافیک را انتخاب کنید. درصورتی‌که اطلاعات وارد شده صحیح باشد باید با وارد کردن عدد 1 اطلاعات را تایید کنید و منتظر نتیجه بمانید.

دیدگاه های کاربران