طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

بیمه زلزله ساختمان چیست و چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

دسته‌بندی: آتش سوزی و زلزله

تاریخ انتشار: 01 خرداد ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 3266

بیمه زلزله ساختمان چیست و چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه زلزله ساختمان چیست و چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

متا: در این مقاله قصد داریم با خسارت هایی که بیمه زلزله ساختمان پوشش می‌دهد و روش‌های استعلام قیمت این بیمه بیشتر آشنا شویم.

ایران از جمله کشورهای زلزله خیزی است که به منظور در امان بودن از خسارت‌های حاصل از این بلای طبیعی باید، اقدامات مختلفی انجام شود. از جمله اقداماتی که با عمل به آن‌ها می‌توان از زلزله و آسیب‌های آن در امان بود، ساخت ساختمان‌های مقاوم و استفاده از بیمه زلزله است. بیمه زلزله راهکاری عملی بوده که با بهره‌مندی از آن می‌توان به جبران خسارات پرداخت و آن‌ها را به حداقل رساند. در این مقاله قصد داریم تمامی مواردی که بیمه زلزله ساختمان پوشش می‌دهد را مورد بررسی قرار دهیم تا با آگاهی بیشتری بتوانیم از آن بهره‌مند شویم.

بیمه زلزله ساختمان چیست؟

قبل از هرچیز بهتر است، با بیمه زلزله و انواع آن بیشتر آشنا شویم. بیمه زلزله در واقع حالت خاصی از بیمه آتش سوزی بوده که در زیر مجموعه پوشش‌های اضافی این بیمه قرار می‌گیرد.

پوشش‌های بیمه زلزله ساختمان

بیمه زلزله در برابر خسارت‌های ملی وارد شده به ملک و لوازم منزل جبران خسارت می‌کند و این امکان برای بیمه گزار فراهم شده تا بتواند هم ساختمان و هم وسایل آن را بیمه کند و از مزیت‌هایی این بیمه استفاده کند. این بیمه تنها در برابر خسارات مالی جبران خسارت نمی‌کند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه زلزله

عوامل مختلفی هستند که بر قیمت حق بیمه زلزله تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها عبارتند از:

1.      متراژ ملک

از عوامل مهمی که بر قیمت بیمه زلزله تاثیرگذار بوده، متراژ ملک است. هرچه متراژ ملک مورد نظر بیشتر باشد، در نتیجه قیمت بیمه زلزله آن نیز بیشتر خواهد بود و بیمه متوجه ریسک بیشتری می‌شود.

2.      نوع سازه

با توجه به اینکه وظیفه بیمه قبول ریسک حوادث است، بنابراین فاکتورها و عواملی که بر این ریسک تاثیرگذار هستند بر نرخ بیمه اثر خواهند داشت و به عنوان یک عامل قابل بررسی مطرح خواهند شد. نوع سازه از مهمترین عواملی است که بر نرخ بیمه تاثیر می‌گذارد و به طور کلی به چهار دسته آجری، بتنی، فلزی و گلی تقسیم بندی می‌شود.

3.      ارزش لوازم ساختمان

از موارد بسیار مهمی که در هنگام بیمه کردن لوازم ساختمان باید در نظر داشت، قیمت لوازم ساختمان است زیرا بر قیمت بیمه زلزله ساختمان تاثیر مستقیمی خواهد داشت. بیمه گزار می‌تواند بدون نیاز به بیمه کردن ملک تنها وسایل آن را بیمه کند و در زمان بروز حادثه برابر با خسارت وارد شده از بیمه هزینه دریافت کند.

4.      هزینه ساخت بنا

در صورتی که بیمه گزار قصد بیمه زلزله ملک را داشته باشد، باید هزینه هر متر مربع از بنا را بیان کند. به طور مثال بیمه زلزله برای ملکی با هزینه هر متر مربع 5 میلیون تومان با ملکی که هزینه هر متر مربع آن 20 میلیون تومان است، متفاوت خواهد بود. هرچه هزینه ساخت هر متر مربع بنا بیشتر باشد، در نتیجه هزینه بیمه نیز بیشتر خواهد بود چراکه ریسک بیشتری را برای شرکت بیمه به همراه دارد.

روش‌های استعلام بیمه زلزله

به طور کلی برای استعلام قیمت بیمه زلزله دو روش وجود دارد، استعلام سنتی و استعلام آنلاین که در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

استعلام قیمت بیمه زلزله به روش سنتی

در روش

سنتی یا همان حضوری به منظور استعلام قیمت بیمه، بیمه گزار باید به یکی از نمایندگان ارائه دهنده خدمات بیمه مراجعه کند. مشکلی که در این روش وجود دارد آن است که امکان مقایسه شرکت‌های مختلف ارائه کننده خدمات بیمه کاری دشوار بوده و به صرف زمان و هزینه زیادی نیازمند است.

استعلام قیمت بیمه زلزله به روش آنلاین

در روش آنلاین استعلام بیمه‌ می‌توان در هر ساعت و در هر مکانی با استفاده از اینترنت اقدام به استعلام قیمت بیمه زلزله کرد. بدین منظور کافی است وارد یکی از وب سایت‌های شرکت‌های ارائه کننده بیمه شد و با وارد کردن اطلاعات ملک مورد نظر نسبت به قیمت بیمه زلزله اطلاعات مفیدی به دست آورد. این روش امکان مقایسه بین شرکت‌های مختلف برای بیمه گزار را فراهم می‌کند و از همین جهت او می‌تواند شرکتی را که خدمات بهتر و قیمت مناسب‌تری دارد را انتخاب کند.

فاکتورهای قابل ارزیابی در استعلام آنلاین بیمه زلزله

فاکتورهای مختلفی هستند که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد تا بتوان بهترین شرکت را انتخاب کرد، از جمله این فاکتورها می‌توان به:

1.      توانایی شرکت بیمه

توانایی مالی شرکت بیمه به توان مالی آن برای جبران خسارت وارد شده باز می‌گردد. با استفاده از آمارهای رسمی که بیمه مرکزی در اختیار بیمه گزاران قرار می‌دهد، می‌توان نسبت به این موضوع اطلاعات دقیقی به دست آورد.

2.      تعداد شعب پرداخت خسارت

به طور کلی هرچه تعداد شعب پرداخت بیمه بیشتر باشد، در صورت بروز حادثه پیگیری دریافت خسارت آسان‌تر خواهد بود. با توجه به همین مسئله در زمان خرید آنلاین بیمه زلزله باید این نکته را بین سایر شرکت‌های ارائه دهنده بیمه مقایسه کرد تا بتوان بهترین آن‌ها را انتخاب کرد. 

3.      قیمت بیمه

با خرید آنلاین بیمه زلزله می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن قیمت بیمه شرکت‌های مختلف را مقایسه کرد و مناسب‌ترین قیمت را انتخاب کرد.

4.      زمان پاسخگویی به شکایات

با توجه به نظرات کاربران دیگر می‌توان نسبت به میزان پاسخگویی شرکت ارائه دهنده بیمه اطلاعات مناسبی به دست آورد و از این طریق بهترین شرکت را برگزید.

سخن آخر

بیمه زلزله از بیمه‌های کاربردی و مهم به خصوص در کشور ما است که استفاده از خدمات آن آسودگی خیال را برای بیمه گزاران به همراه دارد. این بیمه توسط شرکت‌های مختلفی ارائه می‌شود که با خرید آنلاین آن می‌توان بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه زلزله را انتخاب کرد.

 

دیدگاه های کاربران