طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

تفاوت کریسمس و سال نو میلادی در چیست؟

تاریخ انتشار: 13 دی ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 4034

تفاوت کریسمس و سال نو میلادی در چیست؟

سال نو میلادی همانند نوروز ما ایرانیان یکی از مهم‌ترین جشن‌هایی به‌شمار می‌آید که برگزار می‌شود. جشن‌های کریسمس و مراسم سال نو میلادی برای مسیحیان جهان و کشورهایی که دارای تقویم میلادی هستند، بسیار حائز اهمیت است و در سراسر دنیا، این روز را جشن می‌گیرند، اما شاید این سوال برای بسیاری از ما به‌وجود آمده باشد که تفاوت کریسمس و سال نو میلادی در چیست؟ باتوجه به‌اینکه بسیاری از مردم جهان به‌‌علت نزدیکی تاریخ دو جشن کریسمس و سال نو میلادی، به اشتباه این دو مراسم را یکی گمان می‌کنند، برای رسیدن به پاسخ به این سوال بهتر است تا انتهای این مطلب با بیمه‌شو همراه باشید.

بارزترین تفاوت‌های کریسمس و سال نو میلادی

در ابتدا باید بگوییم این دو روز کاملاً دو روز مجرا و جشن‌های مربوط به آنها، دو جشن کاملاً متفاوت است، ضمن‌اینکه این دو جشن دارای ریشه‌های متفاوتی نیز هستند البته هر دوی آنها یک شباهت دارند که آن هم این است که براساس شواهد موجود هرکدام از این مراسم از گذشته‌های دور تاکنون برگزار می‌شدند و قدمت زیادی دارند اما به‌علت روات‌هایی مختلفی که در این خصوص وجود دارد، تاریخ دقیقی از زمان تولد حضرت عیسی مسیح در دست نیست.

اولین تفاوت بین کریسمس و سال نو در این است که تاریخ تعطیلات کریسمس در تاریخ 25 دسامبر تقویم میلادی برابر با چهارم دی ماه در تقویم شمسی در سال 2020 است، اما هر چهارسال یک‌بار به‌علت زیاد شدن یک روز در تقویم شمسی، روز کریمس در تقویم شمسی تغییر می‌کند، درصورتی‌که این تاریخ در تقویم میلادی دستخوش تغییر نمی‌شود؛ این تاریخ نماد تولد یا سالروز به دنیا آمدن حضرت عیسی مسیح و زمانی است که مردم به یکدیگر هدیه می‌دهند اما سال نو میلادی، آخرین روز سال و اولین سال جدید است که آن را با آتش‌بازی جشن گرفته می‌شود.

دومین تفاوت بین کریسمس و سال نو میلادی را می‌توان اینگونه درنظر گرفت که کریسمس بیشتر یک جشن مذهبی در مورد خانواده و مسیح است و باتوجه به مفاهیم دینی و مذهبی برگزار می‌شود، در حالی که سال نو میلادی، جشن سال جدید و یا سال آینده می‌باشد که با روز هفتم کریسمس هم‌زمان است. همانطور که گفته شد جشن کریسمس ریشه مذهبی دارد، بدین‌منظور ریشه مذهبی جشن کریسمس باعث اختلاف نظر بین اسقف‌های کلیساها شده است حتی می‌توان گفت در بازه‌هایی از زمان رهبران مسیحی جشن گرفتن کریسمس را ممنوع کرده بودند.

christmas

کریسمس

 

تعریف کریسمس

در میان مسیحیان، برگزاری جشن کریسمس در تاریخ 25 دسامبر آغاز می‌شود و  یا با شروع شب تاریخ 24 دسامبر، جوامع مسیحی، تولد عیسی مسیح را جشن می‌گیرند. جشن‌های کریسمس عموماً از تاریخ 25 دسامبر آغاز می‌شود و تا دوازده روز ادامه دارند؛ تهیه هدایای بیشمار، درختان نورانی، میهمانی‌های خانوادگی و همچنین خوردن غذا در کنار اعضای خانواده، تنها برخی از موارد برجسته‌های است که با جشن کریسمس همراه است.

جالب توجه است که در کشور ایتالیا به‌جای بابانوئل، جادو مهربان به بچه‌ها کادو می‌دهد؛ در ادامه باید بگوییم که اگر این کاردوها جوراب‌های پراز شکلات باشد، نشانه خوب بودن رفتار کودک در سال گذشته است و درصورتی‌که همان جوراب پر از ذغال باشد، خوب نبودن رفتار کودک در سال گذس

 جشن شب کریسمس برای برخی از مردم، از عصر شروع می‌شود و تا شب ادامه می‌یابد اما برای بعضی دیگر این جشن را در شب کریسمس برگزار می‌کنند، درحالی که برخی دیگر نیز تا صبح کریسمس صبر می‌کنند و سپس جشن می‌گیرند؛ این امر بیشتر یک موضوع انتخابی است و به انتخاب شخص بازمی‌گردد.

از آنجا که جشن کریسمس ریشه مذهبی دارد، در کشورهایی که مردم دین رسمی مسیحیت دارند، این جشن را به‌شکل گسترده و با آداب و رسوم خاص در کلیساها و در کنار یگدیگر برگزار می‌کنند. بسیاری از کشورها رسوم خاصی برای اجرای این جشن دارند، اما می‌توان گفت، چراغانی زیبای معابر و خیابان‌ها در همه نقاط مختلف جهان، از مهم‌ترین بخش‌ جشن‌های بین المللی است. جالب توجه است این جشن برای مسیحیان، علاوه‌بر مراسم مذهبی یک نوع فرهنگ نیز به‌شمار می‌آید.

سال-نو-میلادی

سال نو میلادی

 

تعریف سال نو میلادی

سال نو میلادی همانطور از نامش پیداست، آغاز سال جدید و جشن مربوط به این روز، در زمان شروع سال جدید میلادی برگزار می‌شود. از آنجا که تقویم میلادی در کشورهای مختلف، متفاوت است، ای زمان برای بسیاری از کشورهای جهان متفاوت می‌باشد؛ شاید علت دیگر تفاوت این اتفاق در برخی کشورها، باوجود اینکه از گاه‌شمار استفاده ی‌شود، تبعیت برخی از کشورها از سنت باستانی در فرهنگ خودشان است.

همانطور که ذکر شد، در برخی کشورها به اشتباه تاریخ سال نو میلادی با تاریخ جشن کریسمس یکسان است اما در کشورهایی که این دو روز باهم تفاوت دارد، جشن کریسمس به‌صورت مجزا برگزار می‌شود. کشورهایی مانند چین، هند، سریلانکا، اتیوپی و بسیاری از کشورهای آسیایی دیگر، به‌دلیل تنوع ادیان، مراسم سال نو متفاوتی از کشورهای دیگر دارند؛ ضمناً در کشورهای اروپایی، آمریکایی و استرالیا، تعطیلی دو روز اول ژانویه در ادامه تعطیلات کریسمس قرار دارد، اما در کشورهای مختلف این قاره‌ها، قوانین برای تعطیلی اداره‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی متفاوت هستند.

دیدگاه های کاربران