طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

دریافت خسارت بیمه مسافرتی شامل چه مراحلی است؟

تاریخ انتشار: 10 خرداد ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 40094

دریافت خسارت بیمه مسافرتی شامل چه مراحلی است؟

دریافت خسارت بیمه مسافرتی شامل چه مراحلی است؟

دریافت خسارت بیمه مسافرتی از موضوعاتی است که در هنگام خرید این بیمه باید درباره آن اطلاعات کافی داشت تا با آگاهی بیشتری بتواند اقدام کرد.

سفر از اصلی‌ترین نیازهای بشر از زمان‌های گذشته تا به امروز بوده است که با توجه بر کاهش مسافت‌ها میزان مسافرت‌ها افزوده شده است. سفر نیز  مانند بسیاری از موارد پیرامون ما همراه با خطراتی است که شرکت‌های بیمه این خطرات را تشخیص داده‌اند و برای آن‌ها پوشش‌هایی در نظر گرفته‌اند. در ادامه این مقاله با نحوه دریافت خسارت بیمه مسافرتی بیشتر آشنا شوید تا با آگاهی بتوانید نسبت به خرید آن اقدام کنید.

 

دریافت خسارت بیمه مسافرتی

جهت انجام هر کاری باید از پیش تمهیداتی برای آن در نظر گرفت، یکی از این موارد، مسافرت و سفر کردن است. خرید بیمه مسافرتی نیز مانند تهیه بلیط و رزرو هتل از اهمیت بالایی برخوردار است. این بیمه با توجه به پوشش هایی که شامل می‌شود از بیمه گذار در مقابل حوادث احتمالی در سفر محافظت می‌کند.  بیمه های مسافرتی در هنگام سفرهای خارجی باید همراه با دریافت ویزا تهیه شوند.

بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه های مسافرتی بیمه ای است که پیش از سفر برای پوشش هایی که برای حوادث احتمالی رخ داده در سفر در نظر گرفته شده، به بیمه گذار تعلق می‌گیرد. در سفرهای خارجی این بیمه الزامی بوده و هنگام گرفتن ویزا باید این بیمه را نیز دریافت نمایید. اهمیت خرید این بیمه از آن جهت است که به طور مثال با توجه به متغیر بودن نرخ ارز در کشورهای دیگر، هزینه درمان بالا بوده و بیمه گذار باید مبلغ زیادی را صرف درمان کند ولی می‌تواند با استفاده از بیمه مسافرتی هزینه‌های احتمالی سفر خود را کاهش دهد.

دریافت خسارت بیمه مسافرتی

حوادث همیشه غیر قابل پیش بینی بوده و بهتر است که همواره خود را برای بروز آن‌ها آماده کنید، از این رو شرکت‌های بیمه تدابیری را برای این کار اندیشیده تا از بیمه گذاران در برابر حوادث احتمالی محافظت کنند.  برای دریافت خسارت بیمه مسافرتی می‌توان از دو روش اقدام کرد. اولین روش بدین صورت است که کمپانی‌ها با ارگان طرف قرارداد شخص بیمه گزار ارتباط برقرار کرده و به صورت مستقیم هزینه‌های مربوط به خسارت به آن‌ها واریز می‌کند. به عنوان مثال در صورتی که بیمه گذار دچار آسیب جسمی در سفر شود و وی را به بیمارستان منتقل کنند، شرکت امدادرسان مستقیم هزینه درمان را با بیمارستان حساب می‌کند.

در روش دوم جهت دریافت هزینه‌های خسارات سفر بدین صورت است که شخص بیمه گذار همه هزینه‌های خود را پرداخت نماید و با ارائه مدرک های مربوط به شرکت های امدادرسان یا شرکت بیمه مورد نظر اقدام به دریافت هزینه‌های خود در کشور مقصد نماید. مدارکی که باید ارائه شود شامل صورت حساب‌های پرداخت شده مورد تایید ارگان های مربوطه و بیمه نامه است.

پیگیری خسارت وارد شده در محل حادثه

برای این که بیمه گذار پس از حادثه خسارت بیمه مسافرتی خود را دریافت کند، باید با شماره مندرج بر روی بیمه نامه مسافرتی تماس گرفته و با اپراتور شرکت درباره بیمه نامه و مدت اعتبار آن، نام خود و ... صحبت نمایند و همچنین حادثه رخ داده را نیز برای وی شرح دهد. لازم به ذکر است که برخی از شرکت های امدادرسان فاقد اپراتور زبان فارسی بوده و شما باید اطلاعات را به زبان انگلیسی برای آن ها بازگو نمایید.

علاوه بر آن برخی از شرکت های امدادرسان نیز فاقد ارایه خدمات عنوان شده بوده و بیمه گزار باید شخصا پیگیری های لازم را بابت هزینه ها انجام داده و هزینه های خسارت وارد شده را از کشور محل اقامت خود دریافت نماید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت خسارات بیمه مسافرتی

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده و دریافت خسارت بیمه مسافرتی به شرح زیر است:

  1. ·         تصویر بیمه نامه
  2. ·         تصویر صفحه اول پاسپورت
  3. ·         عکس مهر ورود و خروج از کشور
  4. ·         تصویر ویزا
  5. ·         تصویر بلیط رفت

لازم به ذکر است که بیمه گذار باید برای دریافت خسارت، نسخه اصلی تمامی مدارک عنوان شده در بالا را به همراه داشته باشد. بهتر است بیمه گزار پیش از سفر شماره تماس و دیگر راه‌های ارتباطی خود را در ایران همراه با درخواست های خود ذکر نماید.

نقش شرکت امدادرسان

لازم به ذکر است که شرکت‌های امدادرسان هیچ گونه شعبه‌ای در خارج از کشور ندارند و به همین دلیل هر کدام از این شرکت‌های بیمه با یک یا چند شرکت امدادرسان در دیگر کشورها قرارداد داشته تا در صورت ورود خسارت و مشکلی به کمک مسافران رفته و اقدامات لازم را انجام دهد.

لازم به ذکر است که برخی از این شرکت های امدادرسان دارای اپراتور زبان فارسی و برخی دیگر فاقد این اپراتور هستند. در صورتی که شرکت امدادرسان فاقد اپراتور زبان فارسی باشد و شما نتوانید اطلاعات لازم را به آن ها دهید نمی توانند کمکی به شما بکنند به همین دلیل باید از یک فرد مسلط به زبان کمک بخواهید.

حداکثر تعهدات بیمه مسافرتی

میزان تعهدات بیمه مسافرتی حداکثر تعهدی مالی است که شرکت بیمه از فرد دریافت می‌کند. به عنوان مثال چنانچه سقف تعهدات پوشش درمانی ۵۰ هزار یورو باشد، هنگام وارد شدن صدمات جسمی جهت بیمه گزار تا زمان اعتباز این تعهد ۵۰ هزار یورو بوده و در صورت بروز حادثه تا سقف ۵۰ هزار یورو به فرد خسارت پرداخت می گردد.

پوشش های بیمه مسافرتی

پوشش‌های بیمه مسافرتی شامل مواردی از جمله پرداخت هزینه‌های پزشکی و درمان، بازگرداندن شخص بیمه گذار به کشور، پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی، پرداخت هزینه‌های بستری در کشورهای دیگر، پرداخت هزینه بازگشت یکی از اعضای خانواده، مشاوره حقوقی، ارسال داروهای ضروری با تایید پزشک، یافتن و ارسال بارهای مفقودی، حواله وجه نقد، ارسال وجه الضمان، بازگرداندن جسد بیمه گزار در صورت فوت، پرداخت هزینه های بازگشت جسد بیمه گزار، پرداخت هزینه های ارسال دارو، در صورت مفقود شدن مدارک شناسایی پرداخت تمامی هزینه ها، پرداخت خسارت در صورت تاخیر در حرکت، در صورت مفقود شدن بار بیمه گزار پرداخت هزینه ها، نجات و جستجوی فرد بیمه گزار و ... است.

 

دیدگاه های کاربران